آنتریت نکروتیک طیور؛ علائم و درمان

AvimehrCLINIC -Necrotic-enteritis

آنتریت (ورم روده) نکروتیک طیور یک عفونت حاد یا مزمن است که در ماکیان، بوقلمون و اردک های سراسر دنیا دیده می شود. این بیماری توسط باکتری کلستریدیوم پرفرنژنس ایجاد می شود و معمولا قسمت میانی روده باریک را درگیر می کند.

ورم روده نکروتیک یکی از شایع ترین و زیان بار ترین بیماری های صنعت پرورش طیور است که تقریبا 40% گله های گوشتی تجاری را درگیر می کند. گسترش بالینی بیماری در گله می تواند تا 50% تلفات هم ایجاد کند و سالیانه 5 تا 6 میلیارد دلار خسارت به گله های گوشتی وارد می کند. گرچه فرم تحت بالینی آن هم که شناسایی و درمان نمی شود، می تواند از طریق افزایش FCR یا ضریب تبدیل خوراک و کاهش عملکرد گله خسارت وارد کند. میزان خسارت سالیانه فرم تحت بالینی بیماری هم 2 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

رخداد بیماری آنتریت نکروتیک به چه صورت است؟

بیماری آنتریت نکروتیک معمولا در جوجه های گوشتی 2 تا 5 هفته و بوقلمون های 7 تا 12 هفته اتفاق می افتد و 5 تا 10 روز در گله باقی می ماند و بین 2 تا 50% تلفات ایجاد می کند.

با این که آنتریت نکروتیک اغلب بیماری جوجه های گوشتی معرفی می شود، اما در مرغ های تخم گذار، بوقلمون ها و اردک ها هم دیده می شود.

علائم بالینی آنتریت نکروتیک چیست؟

 • بی حالی و افسردگی
 • پر های ژولیده
 • بی اشتهایی
 • چشم های بسته
 • عدم تحرک
 • اسهال تیره رنگ

ضایعات پس از مرگ آنتریت نکروتیک چیست؟

 • روده باریک ضخیم و متسع
 • دیفتریک شدن غشای روده
 • وجود محتویات به رنگ قهوه ای تیره در داخل روده
 • کم آبی و دهیدراتاسیون
 • گندیدگی سریع لاشه

makiandampars - small intestine in necrotic enteritis

پیشگیری و درمان آنتریت نکروتیک چگونه انجام می شود؟

از جمله مهم ترین عوامل مستعد کننده طیور برای این بیماری، کوکسیدیوز می باشد. بنابراین یکی از مهم ترین اقدامات برای پیشگیری از این بیماری، کنترل کوکسیدیوز است. معمولا برای پیشگیری و درمان کوکسیدیوز از کوکسیدیوسید ها و کوکسیدیواستات ها مانند آنتی بیوتیک های یونوفوره استفاده می گردد. هم چنین از آن جایی که آنتریت نکروتیک یک عفونت باکتریایی است، برای درمان آن نیز باید از آنتی بیوتیک ها استفاده نمود. اما به دلیل استفاده نادرست و بیش از حد از این ترکیبات، نسبت به آنها مقاومت ایجاد شده است و کارایی خود را از دست داده اند.  بنابراین باید برای آنها دنبال جایگزینی مناسب باشیم. پودر مخلوط در خوراک کوکسی فیت و محلول خوراکی کوکسی فیت ال، ترکیبات کاملا گیاهی هستند که از عصاره گیاهان سیر، جفت بلوط و آرتمیزیا آنوا تشکیل شده اند و علاوه بر این که اثرات ضدکوکسیدیوزی و ضد باکتریایی دارند و می توانند جایگزین کامل کوکسیدیواستات ها و کوکسیدیوسید ها باشند، بازدهی پروتئین مصرفی و عبوری را هم افزایش داده و منجر به افزایش وزن گیری و بهبود ضریب تبدیل خوراک (FCR) می شوند. بنابراین می توان از این ترکیبات برای پیشگیری و درمان آنتریت نکروتیک استفاده نمود.

برای اطلاعات بیشتر کوکسی فیت ال اینجا کلیک کنید.

برای اطلاعات بیشتر کوکسی فیت اینجا کلیک کنید.

هم چنین برای پیشگیری از بروز آنریت نکروتیک می توان از مکمل های سین بیوتیک MLC و سین بیوفیت پی استفاده نمود. MLC، سین بیوتیک محلول در آب، حاوی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس کازئی با کانت بالا و پری بیوتیک دکستران الیگوساکارید است. پودر مخلوط در خوراک سین بیوفیت پی نیز حاوی 4 گونه پروبیوتیک لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، لاکتوباسیلوس کازئی، انتروکوکوس فاسیوم و بیفیدوباکتریوم بیفیدوم و پری بیوتیک دکستران الیگوساکارید می باشد. به علاوه عصاره گیاه شیرین بیان نیز دارد که به بهبود عملکرد و زخم های گوارشی کمک می کند. پروبیوتیک ها با باکتری های بیماری زا مانند کلستریدیوم پرفرنژنس بر سر جا و غذا رقابت می کنند و از این طریق جلوی تکثیر و بیماری زایی آنها را می گیرند. به علاوه این باکتری های پروبیوتیک با تخمیر دکستران الیگوساکارید، اسید های چرب کوتاه زنجیر مانند بوتیرات تولید می کنند و با اسیدی کردن محیط روده، باکتری های بیماری زا را از بین می برند و منجر به بهبود عملکرد روده می شوند. در صورت بروز بیماری نیز لازم است بعد از درمان، از این ترکیبات برای بازگرداندن تعادل فلور میکروبی، کمک به بهبود سریع تر ضایعات روده ای، تقویت عملکرد هضم و جذب و افزایش وزن گیری طیور استفاده کنیم.

برای اطلاعات بیشتر MLC اینجا کلیک کنید.

برای اطلاعات بیشتر سین بیوفیت پی اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره تخصصی اینجا کلیک کنید.

 

منبع:ماکیان دام پارس

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *